Skip Ribbon Commands
Skip to main content
sorular
 
 
TRAFİK DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 
 
Soru 1- Araçlarda film kullanımı yasak mıdır?
 
Cevap 1- Trafik güvenliği açısından otomobil camlarının, sürücüye iyi bir görüş olanağı sağlaması ve sürücünün görüş alanını kısıtlamaması gerekmekte olup; standart dışı koyu renkli camların kullanılması ve camlara renkli film takılması sürücülerin dikiz aynalarını sağlıklı kullanamamalarına, özellikle gece görüşün azaldığı zamanlarda yola aniden çıkan canlı veya cansız nesneleri algılamamasına ve akan trafiği takip edememesine sebebiyet vermekte ayrıca aracın içinin rahat görülememesi de terör saldırıları ve asayişe müessir olaylar konusunda da güvenlik zafiyeti oluşturduğundan 2918 sayılı trafik kanunun 30/1B maddesi gereğince 88 TL para cezası uygulanmaktadır. Ayrıca birinci defada renkli film camların sökülmesi için 7 gün izin verilmekte 2. defada araç trafikten men edilmektedir.
 
Soru 2-  Çevre yolunda bölünmüş yol üzerinde 90km/s le giderken trafik cezası yazıldı, burada hız sınırı 110km/s değil midir?
 
Cevap 2-  Meskul Mahal İçerisinde Kaldığından İl Trafik Komisyon Kararı İle Hız Sınırı 70 Km Olarak Belirlenmiştir.
 
Soru 3- Fahri Trafik Müfettişi olmak istiyorum, nasıl olabilirim?
 

TRAFİK SORUNLARINA ÇÖZÜM GETİRMEK, TRAFİK HİZMETLERİNE KATKIDA BULUNMAK AMACIYLA;

 2918 SAYILI KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU GEREĞİNCE, FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞİ SAYISI ARTIRILACAĞINDAN FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞİ OLMAK İSTEYEN, DURUMU AŞAĞIDA BELİRTİLEN ŞARTLARA UYAN VATANDAŞLARIMIZ, VALİLİK KANALIYLA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNE 17/10/2016 GÜNÜ SAAT : 17:00 KADAR AŞAĞIDAKİ BELGELERİ DİLEKÇEYE EKLEYEREK MÜRACAAT EDEBİLİRLER.

 FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞİ OLABİLME ŞARTLARI. 

-TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞI OLMAK,

-EN AZ KIRK YAŞINDA OLMAK,

-EN AZ YÜKSEKOKUL MEZUNU OLMAK

-EN AZ ON YILLIK SÜRÜCÜ BELGESİ SAHİBİ OLMAK,

-ASLİ KUSURLU OLARAK ÖLÜMLÜ VEYA YARALANMALI TRAFİK KAZASINA SEBEBİYET VERMEMİŞ OLMAK         

-HERHANGİ BİR TRAFİK SUÇU VEYA BAŞKA BİR SUÇ NEDENİYLE SÜRÜCÜ BELGESİ GEÇİCİ BİR SÜRE GERİ ALINANLAR İLE SÜRÜCÜ BELGESİ İPTAL EDİLENLER.

-KAMU HİZMETLERİNDEN YASAKLI OLMAMAK,

İSTENEN BELGELER

-VALİLİK MAKAMINA DİLEKÇE

-KAMETGÂH BELGESİ

-ADLİ SİCİL RAPORU (SABIKA KAYDI)-VE ARŞİV KAYDI.

-2 ADET FOTOĞRAF

-NÜFUS CÜZDAN FOTOKOPİSİ

-SÜRÜCÜ BELGESİ FOTOKOPİSİ

-ÖĞRENİM DURUMUNU GÖSTERİR BELGENİN BİR SURETİ,

SORU : Fenni muayenesi süresi geçmiş bir araç trafiğe çıktığı zaman polis tarafından bağlanır mı
CEVAP :Trafik denetimlerinde fenni muayenesi olmayan araçlar hakkında 1. kez için, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun 34. maddesine istinaden 88.00 TL idari para cezası uygulanarak 7 güne kadar izin verilir. 2 ve sonraki tekrarlarında yine aynı kanuna istinaden 88.00 TL idari para cezası uygulanarak çekici/kurtarıcı marifetiyle götürülmek üzere araç sahibine veya sürücüsüne teslim edilir. Ancak fenni muayene yapılıncaya kadar araç kayıtlarına men şerhi düşülür.
 
 TRAFİK TESCİL ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 
Soru : Aracımızı  hurdaya ayırmak istediğimizde  teslim zorunluluğu var mı?
Cevap : Otomobil, kamyonet ve üç tekerlekli motosikletlerde araçların hurda merkezlerine teslimi zorunludur.  
Soru : Engelli aracım var eşim kullanabilir mi ?
Cevap: Engel durumu % 90 ve üzeri olan vatandaşlarımıza ait araçları ikinci ve üçüncü şahıslar kullanabilir.
Soru : Hurda indirimi başlayacak mı?
Cevap : Kanun çıkması halinde devam edeceği değerlendirilmektedir.
Soru : Yeni Ehliyetler ne zaman verilmeye başlanacak.
Cevap : 01 Ocak 2016 yılı itibari ile başlamıştır.
Soru : Satın almak istediğim başkasına ait araç hakkında bilgi almam mümkün mü?
Cevap : Vatandaşlarımız E-Devlet  üzerinden araç sorgulaması yapabilmekte olup, şahıs ve araçlara ait bilgiler üçüncü kişilere verilmemektedir.
 
SORU :Aracımı hurdaya ayırmak için ne yapmalıyım.
CEVAP:Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 39. Maddesinde, Kamyonet, Otomobil ve 3 tekerlekli motosikletlerin hurdaya ayırma işlemleri esnasında Araç Kayıttan Düşme ve Bertaraf Formunun ibrası zorunludur,” denilmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda ilgi (c) de kayıtlı talimatta, eğer aracınız kamyonet, otomobil veya 3 tekerlekli motosiklet ise bu araçları teslim alan yerlerin listesi www.atikyönetimi.cevreorman.gov.tr internet adresinden güncel olarak takip edilmektedir. Ayrıca aracınızı teslim edemediğiniz takdirde trafikten çekmek suretiyle de vergi yönünden kaydını durdurabilirsiniz.
 
 
SİBER SUÇLARLA MÜCADELE ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
        Yüksek hızlı bilgisayar teknolojisi, internet, televizyon, ATM makineleri, cep telefonu, uydu teknolojisi, dijital kayıt sistemleri, robotlar, lazer teknolojisi artık hayatımızın vazgeçilmeleri olmaktadır.
         İnternet suçlarının artmasında ve daha önce adli suç işlememiş kişilerin internet aracılığıyla suç işler hale gelmesinde suç işlemenin kolaylaşmasının yanı sıra, kullanıcıların internet üzerinden gerçekleştirilen eylemlerin herhangi yasal bir yükümlülüğünün ve herhangi bir yasal düzenlemenin olmadığına dair yanlış bir yargının bulunmasıdır. Ayrıca bu suçları işleyenler arasında, yaptıklarının suç olup olmadığını bilmeyen veya düşünmeyen, sadece bilinmezin, ulaşılmazın büyüsüne kendini kaptırmış, ama eylemleri çok derin hasarlar bırakan, büyük bölümü çocuk yaşta binlerce insan vardır. İnternet suçları ile mücadele konusunda ülkemizde kısmi eksiklikler bulunmasına rağmen işlenen fiillerin büyük bölümünün hukuki karşılığı bulunmaktadır.
          Bilişim Suçları alanında Ülkemiz başta olmak üzere Dünya genelinde en sık karşılaşılan suç türleri aşağıdaki gibidir.
          İnternet Banka Dolandırıcılığı
          Banka ve Kredi Kart Dolandırıcılıkları
          BOTNET saldırıları
          Bilgisayar Korsanlığı (Bilişim sistemine girme, engelleme, değiştirme, verileri yok etmek vs.)
          İnteraktif bankacılık dolandırıcılığı suçlarını işleyen şahısların kullandığı yöntemler zamana göre farklılık göstermesine rağmen; temelde kullanıcıyı aldatmaya yönelik olanlar ön plana çıkmaktadır. Bu yöntemler; bankaların internet sayfalarının taklit edilmesi (phising), sahte e-posta bildirimleri, cep telefonlarına gönderilen mesajlar (smishing) ya da banka operatörü (vishing) gibi müşterileri arayan dolandırıcıların bankacılık işlemleri için gereken kişisel bilgiler ile hesap ve kredi kartlarına ait bilgilerin çalınması biçiminde karşımıza çıkmaktadır.
 Banka ve Kredi kartı dolandırıcılığı suçunda ise en yaygın olarak uygulanan yöntemler şunlardır:
*ATM cihazlarına düzenekler kurularak kullanıcının kart bilgisinin ve şifresinin alması,
*Kredi kartları ile ödeme yapılması esnasında özel ekipmanlar kullanılarak kopyalama yapılması
*Birçok şubesi bulunan büyük mağazaların daha rahat hesap tutabilmeleri için alışveriş yapan müşterilerin kart bilgilerini merkezlerinde depolamaları ve güvenlik zafiyetlerinin bulunması,
*Art niyetli olarak kurulan internet sistemlerinden alınan hizmetlerle kart bilgilerinin elde edilmesi,
*Online hizmet veren veya mal satan sitelerden yapılan alışverişlerde, kullanıcıların kart bilgilerinin kaydedilmesi ve yetersiz güvenlik önlemleri ile bilgilerin çalınması.
   BİLİŞİM SUÇU MAĞDURU OLMAMANIZ İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER
*İnternete bağlanılan bilgisayarlarda mutlak suretle güvenlik yazılımları (antivirüs programları) kullanılmalıdır. İnternete bağlanılan bilgisayarlarda mutlak suretle güvenlik yazılımları (antivirüs programları) kullanılmalıdır.
*Antivirüs programları ve bilgisayarlarda yüklü bulunan ana işletim sistemleri güvenlik açıklarına karşın ilgili web sitelerine bağlanarak düzenli olarak güncellenmelidir
*Kullanılan sohbet (chat) programları da düzenli olarak güncellenmeli, bu yazılımların en son versiyonları kullanılmalıdır.
*Genel prensip olarak doğrudan tanışıklık olmayan kimseler ile bağlantı kurulmamalı, eğer bağlantı kuruldu ise de kesinlikle dosya paylaşımı yapılmamalıdır.
*İnternet kullanıcıları chat ortamında başta kredi kartı bilgileri olmak üzere kesinlikle kendilerine ait bilgileri (isim, adres, telefon) vermemelidir.
*Kullanıcılar bilgisayarlarını yakinen tanımadıkları kişilere kullandırtmamalıdır.
*İnternet bankacılığı ve e-posta şifreleri mutlak suretli güvenli şifrelerden seçilmeli, bu harf ve rakam gruplarından oluşan güvenli şifreler periyodik aralıklarla düzenli olarak değiştirilmeli, sayfalara giriş yapılırken açık bir sayfa üzerinden veya yenile yapılarak değil de yeni bir sayfa açılarak adres el ile manuel olarak girilmelidir.
*İnternet bankacılık işlemleri toplu kullanıma açık olan internet kafe ve benzeri yerlerde yapılmamalı, kullanıcılar bankacılık işlemlerini evlerindeki ya da işyerlerindeki daha güvenilir olan bilgisayardan gerçekleştirmelidir.
*Bilgisayar kullanıcıları bunun ayrıca bir suç teşkil ettiği bilinci ile korsan yazılım kullanmamalı, lisanslı olmadıkları için düzenli olarak güncellenemeyen bu yazılımların güvenlik açıklarına sebebiyet verdikleri unutulmamalıdır.
*Kullanıcılar internet ortamında bilgisayarlarına müdahale edildiğini anladıkları anda derhal bilgisayarlarının fişini çekerek bağlantıyı koparmalı ve akabinde oluşan güvenlik açığının giderilebilmesi için yetkili bilgisayarcılardan profesyonel yardım almalıdır.
*İnternet ortamında bir suçun mağduru olunduğunda ya da bir suçla karşılaşıldığında derhal polise ihbarda bulunulmalıdır. 
SİBER SALDIRILARDAN KORUNMA YÖNTEMLERİ
*E-posta kullanımında dikkatli olunmalı, tanınmayan adreslerden ve kişilerden gelen postalar açılmamalı,
*Sürekli güncel tutulan güvenlik ve virüs yazılımları kullanılmalı,
*Ziyaret edilmek istenilen sitelere GOOGLE gibi arama motorlarından değil, bizzat adres çubuğuna adresi yazarak girmeye özen gösterilmeli
*Telefonumuza ya da bilgisayarlarımıza bankalardan, kurumlardan gelmiş izlenimi verilen ‘uyarı, değişiklik var’ gibi sebeplerle kişisel bilgi taleplerine itibar edilmemeli, bu tür işlemler kurumlara veya bankalara şahsen başvurularla gerçekleştirilmeli.
*Ziyaret edilen sitede ortaya çıkan reklam, hediye, indirim ve bulmaca benzeri bağlantılara tıklanmamalı, yoğun ziyaret edilen sayfalarda her zamankinden farklı yazı karakteri ve dil kullanımı var ise hemen web sitesi terk edilmeli,E
*Evinizde ya da iş yerinizde “sunucu” kullanıyorsanız sunucu yedeklemeye özen gösterilmeli, yedekler harici bir veri depolama birimine alınmalı,
*Sosyal paylaşım sitelerinde oluşturulan profillerin şifreleri güçlü seçilmeli, profilde kullanılan bilgi, belge, resim ve videolar özenle seçilmeli,
*Sahte sitelere dikkat edilmeli, site isimlerinin ziyaret etmek istenilen doğru site olduğundan emin olunmalı, işlem özelliği bulunan sitelerin adres çubuğundaki isimlerinin başında yeşil renkli “https” yazıyor ise işleme devam edilmeli,
*Kredi kartı ile internetten alış-veriş yaparken istenen bilgilere dikkat edilmeli, her zaman istenilen bilgiler haricinde herhangi bir bilgi (kart şifresi, telefon numarası, telefon modeli vb.)istenildiğinde derhal işlem iptal edilmelidir. İşlemler 3D Secure yöntemi kullanarak yapılmalı,
*Herhangi bir suç ile karşılaşıldığı zaman mutlaka Polis ile irtibata geçilmelidir.
 MUHEBERE ELEKTRONİK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
SORU-1: 155 aramalarında herhangi bir ücretlendirme yapılmakta mıdır? Görüşmelerimiz kayıt altına alınmakta mıdır?
CEVAP-1: 155 Polis İmdat hatlarımızdan yapılan görüşmeler ücretsizdir. Görüşmeler kayıt altına alınmaktadır.
SORU-2  : 155 Polis İmdat hatları arayarak ihbar/şikayette bulunmanın zamanı var mıdır?
CEVAP-2: 155 Polis İmdat hatlarımız her an aranabilir, mesai sınırlaması yoktur.
SORU-3: 155 Polis İmdat hatları arayarak ihbar/şikayette bulunanların kimlik bilgileri açıklanır mı?
CEVAP-3: 155 Polis İmdat hatlarımızı arayarak ihbar/şikayette bulunan vatandaşlarımızın n kimlik bilgileri kesinlikle açıklanmaz. (İl Emniyet Müdürlükleri Acil çağrı Hizmetleri Yönergesinin Üçüncü bölümü 37.Maddesi gereğince,  Acil çağrı vasıtalarına ilişkin her türlü kayıtların kullanımı ve muhafazasında çağrı yapanın kimliğinin gizli tutulması ilkesi esastır. Ancak Mahkeme kararı, Cumhuriyet Savcısının emri, İl Emniyet Müdürünün emri ve idari soruşturmalarda soruşturmayı yürüten soruşturmacının yazılı talepleri halinde ve ancak konu ile sınırlı kalmak kaydıyla çağrı yapanın kimliği ve olay hakkında talep eden makamlara bilgi verilir.)
SORU-4 : Mobese Kamera görüntülerini alabilir miyiz?
CEVAP-4: Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (Mobese) 2559 sayılı kanun ve diğer ilgili kanunlarla suçun işlenmeden önce önlenmesi konusunda polise verilen yetkilere dayanılarak kurulmuş olup, adli merciler haicinde söz konusu sistem ve burada tutulan kayıtların paylaşımı ile ilgili özel düzenleme bulunmadığından, özel düzenleme yapılıncaya kadar söz konusu kayıtlar üçüncü kişilere verilememektedir.
SORU-5: Polis Radyosu yayını var mıdır? Frekansı nedir?
CEVAP-5: Yerel anlamda yayınımız yoktur, Polis Radyosu ilimizde FM 96.0 Mhz. Frekansından yayın vermektedir.
 
            KORUMA ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 SORU: Eşinden şiddet gören bir kişi nereye müracaat etmelidir?
CEVAP: Cumhuriyet Başsavcılığına,  Mülki Amirlere (İllerde Valilik Makamına ve İlçelerde Kaymakamlık Makamına) ve  Kolluk Görevlilerine (Polis Ve Jandarma)
SORU: Bu tür şiddete maruz kalan kişilerin hakları nelerdir?
CEVAP:
a-Kendisine ve gerekiyorsa beraberindeki çocuklara bulunduğu yerde veya başka bir yerde uygun barınma yeri sağlanması.
b-Geçici yardım yapılması
c-Psikolojik, Mesleki, Hukuki ve Sosyal bakımdan rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilmesi.
ç-Hayati tehlikesinin bulunması halinde, ilgilinin talebi üzerine veya resen geçici koruma altına alınması.
d-Gerekirse şahsın iş yerinin değiştirilmesi.
e-Kişinin evli olması halinde müşterek yerleşim yerinden ayrı yerleşim yeri belirlenmesi.
SORU: Şiddet uygulayan resmi nikahlı eş değilse korunma hakkı var mı?
CEVAP : Eş olmasına gerek yok. Erkek arkadaşı, komşusu, herkimse 6284 sayılı kanundan yararlanarak  korunma  talep edebilir.
ASAYİŞ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
SORU  : Telefonla sağlık sigortası yaptırmışsınız şeklinde aranılması halinde veya banka dosya masraflarınızı geri alıyoruz şeklinde gelen aramalar konusunda ne yapmalıyız?
CEVAP: Telefon ile sağlık sigortası/banka dosya masraflarını geri alma şeklinde gelen, SMS veya aramalara vatandaşlarımız kesinlikle itibar etmemeli, kendisine ait kimlik bilgisi, banka hesap numaraları veya kişisel bilgilerini vermemeleri, banka ve kredi kartının ön ve arka kısmında bulunan numaralarla son kullanma tarihini hiç şekilde vermemeleri, telefonu kapatarak görüşmeyi sonlandırmalıdır.  
ÇOCUK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
SORU      : Kimler kayıp olarak aranmaktadır.
CEVAP     :Nerde ve kiminle olduğu bilinmeyen yetişkin ve çocuklar kayıp olarak nitelendirilerek aranmaktadır.
SORU       :Kimler kayıp müracaatında bulunabilir.
CEVAP     :Veli, vasi, bağlı bulunduğu kurum veya kişinin yakınları kayıp müracaatında bulunabilir.
SORU        :Kayıp müracaatı nereye yapılmalıdır.
CEVAP      :Şahsın kayıp olduğu yer polis sorumluluk bölgesinde ise en yakın polis merkezi amirliğine, jandarma sorumluluk bölgesi ise en yakın jandarma karakol komutanlığına müracaat edilmesi gerekmektedir.
SORU       :Kayıp müracaatı ne zaman yapılmalıdır.
CEVAP      :Şahsın kayıp olduğunu öğrenir öğrenmez vakit kaybetmeksizin en kısa zamanda kolluğa müracaat edilerek şahsın ülke genelinde kayıp olarak aranması sağlanmalıdır.
SORU        :Kayıp müracaatı esnasında verilmesi gereken bilgiler nelerdir.
CEVAP      :Müracaatı esnasında kayıp şahsın bulunmasına yardımcı olabileceği değerlendirilen bilgiler  ile kayıp şahsın eşkal bilgileri ve fotoğrafı kolluğa bildirilmelidir.
SORU        :Şiddete maruz kalan kişi hakkında alınabilecek koruyucu tedbir karaları nelerdir?
CEVAP      :6284 sayılı kanunun 3 ve 4 maddelerine göre koruyucu tedbir kararları
Madde 3 – (1) bu kanun kapsamında korunan kişilerle ilgili olarak aşağıdaki tedbirlerden birine, birkaçına veya uygun görülecek benzer tedbirlere mülkî amir tarafından karar verilebilir:
A) Kendisine ve gerekiyorsa beraberindeki çocuklara, bulunduğu yerde veya başka bir yerde uygun barınma yeri sağlanması.
B) Diğer kanunlar kapsamında yapılacak yardımlar saklı kalmak üzere, geçici maddi yardım yapılması.
C) Psikolojik, meslekî, hukukî ve sosyal bakımdan rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilmesi.
Ç) Hayatî tehlikesinin bulunması hâlinde, ilgilinin talebi üzerine veya resen geçici koruma altına alınması.
D) Gerekli olması hâlinde, korunan kişinin çocukları varsa çalışma yaşamına katılımını desteklemek üzere dört ay, kişinin çalışması hâlinde ise iki aylık süre ile sınırlı olmak kaydıyla, on altı yaşından büyükler için her yıl belirlenen aylık net asgari ücret tutarının yarısını geçmemek ve belgelendirilmek kaydıyla bakanlık bütçesinin ilgili tertibinden karşılanmak suretiyle kreş imkânının sağlanması.
(2) Gecikmesinde sakınca bulunan hâllerde birinci fıkranın (a) ve (ç) bentlerinde yer alan tedbirler, ilgili kolluk amirlerince de alınabilir. Kolluk amiri evrakı en geç kararın alındığı tarihi takip eden ilk işgünü içinde mülkî amirin onayına sunar. Mülkî amir tarafından kırksekiz saat içinde onaylanmayan tedbirler kendiliğinden kalkar.
Hâkim tarafından verilecek koruyucu tedbir kararları
Madde 4 – (1) bu kanun kapsamında korunan kişilerle ilgili olarak aşağıdaki koruyucu tedbirlerden birine, birkaçına veya uygun görülecek benzer tedbirlere hâkim tarafından karar verilebilir:
A) İşyerinin değiştirilmesi.
B) Kişinin evli olması hâlinde müşterek yerleşim yerinden ayrı yerleşim yeri belirlenmesi.
C) 22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı türk medenî kanunundaki şartların varlığı hâlinde ve korunan kişinin talebi üzerine tapu kütüğüne aile konutu şerhi konulması.
Ç) Korunan kişi bakımından hayatî tehlikenin bulunması ve bu tehlikenin önlenmesi için diğer tedbirlerin yeterli olmayacağının anlaşılması hâlinde ve ilgilinin aydınlatılmış rızasına dayalı olarak 27/12/2007 tarihli ve 5726 sayılı tanık koruma kanunu hükümlerine göre kimlik ve ilgili diğer bilgi ve belgelerinin değiştirilmesi.
SORU            :Tedbir kararına uymayan kişi ile ilgili uygulanacak cezalar?
CEVAP         :6284 sayılı kanuna göre şiddet tedbir kararına uymayan kişiler ile ilgili kararlar
Tedbir kararlarına aykırılık
Madde 13 – (1) bu kanun hükümlerine göre hakkında tedbir kararı verilen şiddet uygulayan, bu kararın gereklerine aykırı hareket etmesi hâlinde, fiili bir suç oluştursa bile ihlal edilen tedbirin niteliğine ve aykırılığın ağırlığına göre hâkim kararıyla üç günden on güne kadar zorlama hapsine tabi tutulur.
(2) Tedbir kararının gereklerine aykırılığın her tekrarında, ihlal edilen tedbirin niteliğine ve aykırılığın ağırlığına göre zorlama hapsinin süresi onbeş günden otuz güne kadardır. Ancak zorlama hapsinin toplam süresi altı ayı geçemez.
(3) Zorlama hapsine ilişkin kararlar, cumhuriyet başsavcılığınca yerine getirilir. Bu kararlar bakanlığın ilgili il ve ilçe müdürlüklerine bildirilir.
SORU            :Umuma Açık İşyerlerine ( İnternet, Kafe, Kafeterya vb.) Girebilmem için kaç yaşında olmalıyım?
CEVAP         : İnternet Kafe Yönetmeliği gereği 12 yaşından küçükler giremez. Saat 20.00 dan sonra 15 yaşından küçükler velisi olmadan giremez. Ayrıca, Valilik kararları doğrultusunda okul saati olan 08.00-12.00 ve 13.00-15.00 arası 18 yaşından küçükler giremez.
SORU            :Playstation Oyun Salonlarına giriş için kaç yaşında olmalıyım?
CEVAP         :2008/2 sayılı Valilik kararları doğrultusunda 18 yaşından küçükler giremez. 
SORU            :Şiddete maruz kalanların başvurabilecekleri yerler nerelerdir?
CEVAP         :Şiddete maruz kalanlar aşağıdaki kurum ve kuruluşlardan yardım alabilirler 
·         Polis merkezleri, jandarma karakolları
·         Cumhuriyet savcılığı
·         Sağlık kuruluşları
·         Alo 183 aile, kadın, çocuk ve özürlü sosyal hizmetler danışma hattı
·         Aile ve sosyal politikalar il müdürlüğü
·         Belediyelerin kadın danışma merkezleri
·         Baroların kadın danışma merkezleri ve adil yardım kuruluşları
·         Kadın sivil toplum kuruluşları
 
ÖNEMLİ BİLGİLER
.  Tanımadığın kişilerden para ve hediye alma Tanımadığın kişilerden para ve hediye alma
·  Yabancı kişilerle herhangi bir yere gitme
·  Yardım talebinde bulunan yabancılara yardımcı olurken dikkatli ol
·  Evde yalnız kaldığında tanımadığın kimseye kapıyı açma
·  Issız parklar, yollar ve yerlerden uzak dur!
·  Telefonda yabancı kimseye bilgi verme
·  Toplu olarak oynayan çocuklardan ayrılma ve tek başına oynama
·  Takip edildiğini hissettiğinde, büyüklerden yardım iste ve bu durumlarda ıssız yerlere değil, kalabalığa doğru git
·  Tehlikede olduğunda bağır, kaç ve kendini müdafaa et!
·  Sana zarar vermek isteyen kişilere iyi bakıp onları teşhis et ve araçlarının plakasını al
·  Kendine ve arkadaşlarına birşey yapıldığında derhal ailene ve polise haber ver!
 
KAÇAKÇILIK VE ORGANİZE SUÇLARLA MÜCADELE ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
 
SORU  : Yakınımın madde kullandığını nasıl anlarım?
CEVAP: Madde bağımlısı olan kişilerde görülen davranış değişiklikleri şöyle
özetlenebilir. Arkadaş çevresi değişir. Aile ilişkileri azalır, odasında yalnız kalmayı
tercih eder. Okul başarısı ve okula devamı azalır. Daha fazla para harcamaya
başlar. Bazen neşeli, sakin, bazen öfkeli, saldırgan davranışlar gibi ruhsal değişimler
gün içinde gözlenir. Bunun yanı sıra bazı fiziksel belirtileri de (Bitkinlik,
Dalgınlık, Uyuklama, Uyku bozukluğu, Burun akıntısı, Terleme, Gözde kanlanma,
göz bebeğinde daralma, Solunum güçlüğü, Ağrılar vb.) görebiliriz ancak
unutmamalıyız ki bu belirtilerin sürekliliği ve nedenlerinin iyi gözlenmesi gerekmektedir.
           
SORU  : Maddeye kim alıştırır?
CEVAP: Sizi madde bağımlılığına alıştırmak isteyen kişi tanıdığınız bildiğiniz bir
kişi olabileceği gibi ilk defa gördüğünüz bir şahısta olabilir. Kendisinden sigara
talep ettiğinizde "Sana daha iyi bir sigara vereyim mi ?" diye sorulan sorunun
ardındaki kişi en yakın arkadaşınız olabilir. Veya yabancısı olduğunuz bir semtte
bir kahvehanede otururken yanınıza oturarak sizinle tanışma gayretinde olan kişi
bir uyuşturucu satıcısı olabilir.
 
Okul çevrelerinde teneffüs aralarında veya okul çıkışlarında da
satıcılara rastlamak mümkündür. Ve belki de bu tiplerin en tehlikelisi iyi
tanıdığınızı sandığınız bir arkadaşınız olabilir. Bu arkadaşınız bazen elindeki
maddeyi istemediği halde satmaya çalışabilir. Çünkü onun için önemli olan artık
siz değilsinizdir. Önemli olan girdiği çarkın dönmesi, para temin etmesi ve
ihtiyaç duyduğu maddeyi alabilmesidir. Bunun için parasını, namusunu
gözden çıkarabileceği gibi sizi de gözden çıkarabilir.
Bu tiplerin başlıca taktikleri şunlardır;
Yağcılık  “Sen gidince buranın tadı tuzu kaçar.”
Yalnız Bırakma “Eğer gidersen bir daha yüzüne bakmam.”
Yalvarma - Acındırma “Ne olur hatırım için bir kez, beni kırma”
Tehdit “Kesinlikle seni bırakmayız.”
Ödül Vadetme “Bak bunu yaparsan seni o kızla/erkekle tanıştıracağım”
Aşağılama “Hadi süt çocuğu sende”
 
SORU  : Ben madde bağımlısı mıyım?
CEVAP: Eğer kullanmakta olduğunuz maddeye karşı aşırı bir istek duyuyorsanız,
o madde sizi peşinden koşturuyorsa ve birtakım değerlerinizin ve sevdiklerinizin
önüne geçmeye başladıysa artık siz bir bağımlısınız demektir.
 
SORU  : Madde bağımlılığından kurtulmak mümkün mü?
CEVAP: Madde kullanımı ve bağımlılığı bir sağlık sorunudur. Ve bunun
tedavisi mümkündür. Tedavinin başarıya ulaşması kişinin iradesine ve bırakma
isteğine bağlıdır. Bunun için muhakkak tıbbi yardım ve uzman desteği
gerekmektedir. Hem de bir an önce !
Tedaviyi tamamlamak tedavi başarısında önemlidir. Tedavi sonrası süreç
oldukça hassastır. Kişi kendisini madde kullanımına iten ortamlardan ve
arkadaş çevresinden uzaklaşmalıdır. Aksi taktirde tekrar madde kullanım ihtimali
oldukça yüksektir.
           
Uyuşturucularla İlgili Olarak Yanlış Bilinenler
 
Yanlış : Esrar bitki olduğu için güvenilirdir ve bağımlılık yapmaz.
Doğru : Esrar THC maddesini içeren bağımlılık yapıcı maddedir.  
Yanlış : Esrar kullanıcıları diğer uyuşturuculara geçmez.
Doğru : Esrar diğer uyuşturuculara başlangıç noktasıdır.  
Yanlış : Esrarın etkisi birkaç saatte geçer.
Doğru : Esrar vücutta depolandığı için etkisi günlerce, haftalarca sürebilir. (Esrar sigara
olarak içildiğinde kanda birkaç dakikada zirve yapar, saatler içinde hızla düşer.
Bunun sebebi dokularda depolanmasıdır. İdrarda günlerce atılır.)
Yanlış : Esrar stresi giderir.
Doğru : Diğer uyuşturucularda olduğu gibi esrar sadece problemlerle
yüzleşmeyi geciktirir. Depresyon yapabilir
 
Yanlış : Esrar zihni açar.
Doğru: Esrar zihni sisli hale getirir; bellek, konuşma, anlama ve karar verme
yeteneğini bozar.
 
Yanlış : Bir defa denemekten bir şey çıkmaz.
Doğru : Bir defa maddeyi aldıktan sonra ikinci bir defa alma riski çok yüksektir.
Bir kez çok kezin ilkidir. Kullanımı emniyetli bir bağımlılık maddesi yoktur.
 
Yanlış : Benim kızım ya da oğlum kullanmaz.
Doğru: Bağımlılık ve maddelerle karşılaşma riski herkes için eşittir.
 
Yanlış: Ecstacy özellikle ders çalışırken zihin açıcı ve gençler arasında cinsel
gücü arttırıcı ve zayıflatıcı bir maddedir.
Ecstacy bilinenin tam tersine beyinde direk merkezi sinir sistemini etkilediği için
tüm hücreleri öldürerek beyinde tahribata neden olmaktadır.
 
SORU  : Yakınım madde bağımlısı, nereye müracaat etmeliyim?
CEVAP: Öncelikle kuruluşu bulunan (Antalya, Denizli, Konya, Manisa gibi)
Alkol – Madde Bağımlılığı Araştırma Tedavi ve Eğitim Merkezlerine
(AMATEM) başvurulması gereklidir. Ancak ilimizde AMATEM kuruluşu bulunmadığı için
İl Sağlık Müdürlüğüne müracaat edilmelidir.
 
  ÖZEL GÜVENLİK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ 
1-  Özel Güvenlik 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerini Dair Kanun ve bu Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik Ve İlgili Genelge uyarınca özel Güvenlik Hizmeti alan Kurum Kuruluş Ve Şirketlerin Denetlenmesi, Özel Güvenlik şartlarına haiz kişilerin sertifika hitamı müracaatları halinde kimlik işlemlerinin yapılması, Özel Güvenlik Daire Başkanlığının yayımladığı sınav takvimi uyarınca plan dahilinde sınavların yapılması, Özel Güvenlik Komisyon Kararı ile Özel Güvenlik Hizmeti alacak yerlerin Özel Güvenlik İzin Belgesi düzenlemek,
2-  Kurumsal web sitemizde halen bilgilendirme sayfası bulunan birimlerimizce mevcut sayfaların gözden geçirilmiş, Silah işlemleri ile ilgili  silah ruhsat dosyaları, silah ve Patlayıcılar Şube Müdürlüğüne devredildiğinden (Mermi Satın Belgesi, Silah Nakil Belgesi v.b.) Web sitesindeki düzenlemenin buna görev yapılması
3-   Birimlerimizin hizmetlerini tanıtan dijital fotoğraf vb. bulunmamaktadır.
4-   Vatandaşlarımızın müracaat etmek istedikleri konuyla ilgili olarak gereken belgeler,
• Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
• Silahsız olarak görev yapacaklar için en az sekiz yıllık ilköğretim veya ortaokul; silahlı olarak görev yapacaklar için en az lise veya dengi okul mezunu olmak.
• Silahsız görev yapacaklar için 18, silahlı görev yapacaklar için 21 yaşını doldurmuş olmak.
• Görevin yapılmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı ile özürlü bulunmamak.
• Özel güvenlik temel eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.
• 5188 sayılı Kanunun 10. maddesinin (d) bendinde “Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.” şartlarını taşıyor olmak.
5-   Birimlerimizce başlığı adı altında kendilerine en çok sorulan sorular ve cevaplar
Soru 1-  Özel Güvenlik Temel veya Yenileme Eğitimi sınav sonuçlarına itiraz
nasıl yapılıyor?
Cevap 1 :  Özel Güvenlik Temel veya Yenileme Eğitimi sınav sonuçlarına itiraz için,
eğitim alınan özel güvenlik eğitim kurumu aracılığıyla ikamet edilen İl Emniyet
Müdürlüğüne bağlı Özel Güvenlik Şube Müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekmektedir.
Soru 2  : Özel Güvenlik Görevlilerinin Yetkileri Nelerdir?
Cevap 2 : a) Koruma ve güvenliğini sağladıkları alanlara girmek İsteyenleri duyarlı
kapıdan geçirme, bu kişilerin üstlerini dedektörle arama, eşyaları X-ray cihazından veya
benzeri güvenlik sistemlerinden geçirme.
b)  Toplantı, konser, spor müsabakası, sahne gösterileri ve benzeri etkinlikler ile cenaze ve düğün törenlerinde kimlik sorma, duyarlı kapıdan geçirme, bu kişilerin üstlerini dedektörle arama, eşyaları X-ray cihazından veya benzeri güvenlik sistemlerinden geçirme.
c) Ceza Muhakemesi Kanununun 90 ‘ıncı maddesine göre yakalama.
ç) Görev alanında, haklarında yakalama veya mahkûmiyet kararı bulunan kişileri yakalama, arama.
d) Yangın, deprem gibi tabi afet durumlarında ve imdat istenmesi halinde görev alanındaki işyeri ve konutlara girme.
e) Hava meydanı, liman, gar, İstasyon ve terminal gibi toplu ulaşım tesislerinde kimlik sorma, duyarlı kapıdan geçirme, bu kişilerin üstlerini dedektörle arama, eşyaları X-ray cihazından veya benzeri güvenlik sistemlerinden geçirme.
f) Genel kolluk kuvvetlerine derhal bildirmek şartıyla, aramalar sırasında suç teşkil eden veya delil olabilecek ya da suç teşkil etmemekle birlikte tehlike doğurabilecek eşyayı emanete alma.
g) Kişinin vücudu veya sağlığı bakımından mevcut bir tehlikeden korunması amacıyla yakalama.
ğ) Olay yerini ve delilleri koruma, bu amaçla Ceza Muhakemesi Kanununa göre yakalama.
h)Türk Medeni Kanununun 981 inci maddesine, Borçlar Kanununun 52 nci maddesine, Türk Ceza Kanununun 24 ve 25 inci maddelerine göre zor kullanma.
Soru 3 : Özel Güvenlik Görevlisi Çalışma İzni Ne Şekilde İptal Edilir?
Cevap 3 : Özel güvenlik görevlilerinde aranan şartlardan herhangi birisinin kaybedildiğinin tespiti halinde çalışma izni Valilik/Bakanlıkça iptal edilir.
Soru 4 : İşe Giren ve İşten Ayrılan Güvenlik Personeli Valiliğe Bildirilmek
Zorundamıdır?
Cevap 4 :Kişi, kuruluş ve şirketlerce, istihdam edilen veya herhangi bir sebeple görevinden
 ayrılan özel güvenlik görevlileri on beş gün içinde valiliğe bildirilir.
Soru 5  : Yönetmelik değişikliği ile şekli değiştirilen özel güvenlik kimlik kartları ne zaman dağıtılacak?
Cevap 5 :Yeni özel güvenlik kimlik kartlarının basımı ile ilgili çalışmalar devam ettiğinden, mevcut kimlik kartları ile çalışılmaya devam edilmektedir. Çalışmalar tamamlandığında ilgililere gerekli duyuru yapılacak olup, eski kimlik kartı ile çalışan özel güvenlik görevlilerinin çalışmaya devam edebilmeleri için İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı olan Özel Güvenlik Şube Müdürlüğüne müracaat etmeleri ve kimlik kartlarının yenisi basıldığında eski kimlik kartlarını değiştirmeleri gerekecektir.
EĞİTİM ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

 Polis Meslek Eğitim Merkezleri

            Emniyet Teşkilatının ihtiyacı olan polis memurlarını yetiştirmek üzere 4 yıllık fakülte mezunlarından aranılan niteliklere sahip olup yapılacak sınavlarda başarılı olan adaylara, 6 aydan az olmamak üzere polis meslek eğitimi veren eğitim ve öğretim kurumlarımızdır.
 
Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlükleri Başvuru Şartları
a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
b) En az dört yıllık yüksek öğretim kurumu veya bunlara denkliği Yüksek Öğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdış ındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olmak.
c) Değerlendirme ve seçme işlemlerinin ilk günü itibarıyla, askerliğini yapmamış erkekler ile bayan adaylar için 28 yaşından, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için (30 yaşından gün almamış olmak (18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınır.).
d) Boy ölçüsü, beden kitle endeksi ile sağlık yönünden Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak. (Erkekler için 167 santimetreden, bayanlar için 162 santimetreden kısa boylu olmamak.)
e) Başvuru öncesi ve başvuru sırasında; genelev, birleşme yeri, randevu evi, tek başına fuhuş yapılan mesken ve bu gibi yerlerde aracılık, bekleyicilik ve benzeri bir meşguliyeti bulunmamak; fuhuş, kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeni ile hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, idarî yaptırım uygulanmamak veya hüküm giymemiş olmak, bunlardan herhangi birinin uzlaşma yoluyla sonuçlandırılmamış veya yine bunların herhangi birisiyle ilgili olarak mahkemece hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak ya da başka bir tedbire çevrilmemiş olmak.
f) Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış veya yasaklanmış haklar geri verilmiş olsa bile; devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, millî savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından;
1) Mahkûm olmamak.
2) Hükmün açıklamasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak.
3) Devam etmekte olan bir kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak.
g) (e) ve (f) bentleri adayın eşi hakkında da uygulanır.
ğ) Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya parti kollarına üye bulunmamak, daha önceden üyeliği var ise ayrıldığını belgelemek, terör eylemleri ile organize suç faaliyetlerine katılmamış olmak.
h) Herhangi bir kadınla veya erkekle nikâhsız olarak birlikte yaşıyor olmamak.
ı) Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.
i) Silah taşımaya ve silahlı görev yapmaya hukukî bir engeli bulunmamak.
j) 8/5/2005 tarihli ve 25809 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Polis Meslek Eğitim Merkezleri Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinin 11 inci maddesi kapsamında ilişiği kesilenler hariç, Genel Müdürlük bünyesindeki eğitim kurumlarından ayrılmış veya çıkarılmış ya da herhangi bir yükseköğretim kurumundan disiplinsizlik nedeniyle çıkarılmamış olmak.
k) KPSS puan türünden, Genel Müdürlükçe belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak.
l) İlgili mevzuat kapsamında yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonuçları olumlu olmak.
 
Başvuru esnasında istenen belgeler
a) Başvuru dilekçesi,
b) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formu,
c) Lisans diplomasının veya geçici bitirme belgesinin aslı ve fotokopisi,
ç) Erkek adaylardan askerlik durum beyanı,
d) Evli ise evli olduğuna dair beyan,
e) KPSS Sonuç Belgesinin aslı ve fotokopisi,
f) 16/7/1982 tarihli ve 8/5105 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğe uygun olarak son bir yıl içinde çekilmiş on adet vesikalık fotoğraf,
(2) Birinci fıkrada istenen belgelerin fotokopileri, başvuru sırasında görevli tarafından asılları ile karşılaştırılarak kontrol edildikten sonra "Aslı Görüldü" ibaresi ile isim, rütbe ve sicil yazılarak imza edilir ve belgelerin aslı adaya geri verilir.
 
Müracaat Kabul İşlemleri
            Adayların, ikamet ettikleri İl Emniyeti Müdürlüklerine duyurulacak tarihler arasında başvuru esnasında istenen belgelerle birlikte şahsen başvurmaları gerekmektedir. Eksik belge veya posta yolu ile ya da başvuru zamanı geçtikten sonra yapılan müracaatlar kabul edilmeyecektir. 
            Başvuru esnasında evraklar eksiksiz teslim alınıp, adaya ilişkin Başvuru Formu ile Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formları İl Emniyet Müdürlüğünce tanzim edilecektir. Evli olan adayların eşleri için de Güvenlik ve Arşiv Araştırması formu düzenlenecektir.
 
Değerlendirme Ve Seçme İşlemleri
Değerlendirme ve seçme işlemi, Emniyet Genel Müdürlüğünce belirlenecek bölge merkezlerinde görevlendirilecek Kurul tarafından yapılacaktır. Değerlendirme ve seçme işlemi, Emniyet Genel Müdürlüğünce ilan edilen eğitim dönemleri için geçerlidir.
Kurul, adayı bizzat görerek değerlendirme ve seçme işlemini aşağıda belirtildiği gibi üç aşamada yapar.
          a)  İlk aşamada; Kurul, adayların fizikî görünüşü, konuşma düzgünlüğü, Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen hususlar ile Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğinde belirtilen giriş şartlarına haiz olup olmadığı ve arşiv araştırması sonuçlarını dikkate alarak değerlendirmesini yapar. Değerlendirme sonucu olumlu bulunan aday ikinci aşamaya geçer. Kurul, kararını oy birliğiyle alır. Kurul, kararını Değerlendirme Karar Formuna işler. Kararın olumsuz olması durumunda gerekçeli karar forma yazılır.
          b) İkinci aşamada; adaylara, Genel Müdürlükçe belirlenecek konuların yazılı olduğu bir kart çektirilir. Konu ile ilgili konuşma yapması istenilir. Her bir adaya konu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için eşit süre verilir. Değerlendirme sırasında adayın;
          1) Konu hakkında bilgi düzeyi,
          2) Kendisinden istenileni kavrama,
          3) Kendine güven duyma,
          4) İfade etme yeteneği,
          5) Beden dilini kullanma becerisi,
       olmak üzere beş ayrı kritere göre değerlendirmesi yapılır. Kurul üyelerinden her biri, bir kriteri değerlendirir. Değerlendirme, her bir kriter on iki puan olmak üzere toplam altmış puan üzerinden yapılır.
          c) Üçüncü aşamada; adayın fizikî yeterliği, Genel Müdürlükçe belirlenecek alanlara ve kriterlere göre değerlendirilir. Adayın fizikî yeterlik durumu toplam kırk puan üzerinden değerlendirilir.
Adayın başarılı sayılabilmesi için, ikinci ve üçüncü aşamada belirtilen toplam tam puanların ayrı ayrı %50’sini aşması gerekir.
Değerlendirme ve fizikî yeterlik aşamalarından herhangi birinde "POMEM ÖĞRENCİ ADAYI OLAMAZ" kararı verilen aday başarısız sayılır ve bir sonraki aşamaya katılamaz.
Anılan aşamalardan herhangi birine katılmayan aday başarısız sayılır.
Yapılan değerlendirmeler sonucunda, aday hakkında Kurulca; "POMEM ÖĞRENCİ ADAYI OLUR" veya "POMEM ÖĞRENCİ ADAYI OLAMAZ" şeklinde karar verilir. Bu karar Değerlendirme Karar Formuna işlenir. Kararın olumsuz olması durumunda gerekçeli karar forma yazılır.
Değerlendirme sonuçlarına göre "POMEM ÖĞRENCİ ADAYI OLAMAZ" kararı verilenlerin listesi aynı gün Kurul tarafından, görülebilecek ilan panolarına asılır ve beş gün süreyle askıda kalır.
Kurul kararları kesindir.
            Hakkında "POMEM ÖĞRENCİ ADAYI OLAMAZ" kararı verilen aday, aynı dönem için bir başka Kurula müracaat edemez.
 
Başarı Listesinin Düzenlenmesi
Genel Müdürlükçe ilan edilen sayıda POMEM’lere öğrenci alınır. Alınacak öğrencilerin başarı listesi, KPSS puanı ile değerlendirme ve fizikî yeterlik puanlarının toplamına göre, en yüksek puandan başlanarak erkek ve bayan olmak üzere ayrı ayrı başarı sıralaması yapılır. Sıralama sonucunda eşitlik olması hâlinde, KPSS puanı daha yüksek olan aday tercih edilir. Sıralama sonucuna göre, o yıl belirlenen kontenjan miktarı kadar aday asıl, bu miktarın % 30’u kadar aday yedek olarak ilan edilir.
 ​
​​
 
 
 • Trafik Güvenliği
 • Havanı Koru
 • Polis Radyosu
 • Kurumsal E-Posta
 • Polsan
 • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
 • TUBİM
 • Suç Önleme Sempozyumu
 • İçişleri Bakanlığı
 • CİMER
 • KGYS